Like Apothecary Films on Facebook
This area does not yet contain any content.

Zrolujte nižšie pre Slovenskú verziu.

Apothecary Films is totally independent and entirely self funded by Benjamin Richards.

Please if you enjoy watching the film, click the link below to make a small donation.

If you do not have a PayPal account, the next time you see a homeless person selling The Big Issue, Nota Bene or one of the street magazines sold by the homeless or people in difficult social situations in your own country, then please support them by buying a magazine.

If you would like to order a copy on DVD, please email me - ben@apothecaryfilms.com

If you would like to download a copy, click here but I do humbly ask that you make a small donation to help me cover the server costs. The streaming version is hosted on Vimeo and costs me very little.

Thank you very much for your kind support and enjoy the film.

Ben  


480p Version

Theatre With No Home - Divadlo Bez Domova

Divadlo Bez Domova or Theatre With No Home is the theatre project run by Patrik Krebs and his wife Ursula Kovalyk with the help of friends and like minded people in Bratislava, Slovakia in which all of the actors are either homeless or disabled. This documentary follows Patrik's journey in the lead up to the premiere of the play Dia de Muertos (Deň Mŕtvych), set in Mexico during the 'Day of the Dead' festival. The long process of preparation allows the cast to become immersed in another world far from their own experience, culture and even language but most importantly it is a true departure from their own existence of prejudice and hardship. Often disabled people are excluded from regular life because people wrongly assume that they are not capable of doing the same things as everyone else. Also many people believe that homeless people are entirely responsible for their own situation, unaware of what personal circumstances led them to their life on the street. The theatre provides these people with a supportive community and the chance for personal growth through drama therapy, ultimately helping them achieve acceptance or reintegration into mainstream society. 

 

Slovenská verzia

Apothecary Films je plne nezávislé a samostatne financované Benjamin-om Richards-om a no to, aby mohol pokračovať potrebuje aj Vašu podporu.

Ak by ste chceli Apothecary Films finančne podporiť a máte PayPal účet, kliknite prosím na odkaz nižšie.

Ak PayPal účet nemáte a niekedy v budúcnosti uvidíte človeka bez domova ako predáva časopis Nota Bene, podporte prosím jeho - kúpou časopisu.

Ďakujem veľmi pekne za Vašu láskavú podporu a prajem príjemný filmový zážitok.

Ben 

 


480p Verziu

Divadlo Bez Domova - Theatre With No Home

"Divadlo Bez Domova" je divadelný projekt vedený Patrik-om Krebs-om a jeho manželkou Uršulou v Bratislave/Slovensko, spolu s mnoho ďaľšími zanietenými ľuďmi a ich priateľmi. Ľudia so zdravotným postihnutím sú často vylúčení z "normálneho" života, nakoľko mnohí sa mylne domnievame, že nie sú schopní robiť rovnaké veci ako každý iný. Mnoho ľudí tiež verí, že aj bezdomovci sú plne zodpovední za svoju situáciu, a neuvedomujú si množstvo okolností a sled negatívnych náhod, ktoré viedli k ich životu na ulici. Divadlo Bez domova dáva možnosť prostredníctvom terapie divadelným umením ľuďom so zdravotným postihnutím a bezdomovcom liečiť si hlboké emocionálne rany, ako aj možnosť osobného rastu ako jednotlivca. Tento dokumentárny film natočený a vyrobený Benjamin-om Richards-om zachytáva Patrikovu cestu počas príprav a skúšok divadla až po premiéru hry Dia de Muertos (Deň mŕtvych), odohrávajúcej sa v Mexiku počas osláv 'Dňa mŕtvych".